Számos szoftver áll rendelkezésre. a teljesség igénye nélkül megnézünk 3 szoftvert. Ezek ingyenesen használható szoftverek, így ha van kedvünk ki is próbálhatjuk őket, veszteni való nincs, mert biztos meg fog tetszeni nekünk a lehetőség.
Linux, kvm virtualizáció: Ubuntu rendszer feltelepítése egy külön gépre, majd erre installáljuk a KVM összetevőket. Stabil linux alapokon futtathatunk virtuális operációs rendszereket (Egy iskolában egy évig zavartalanul és hiba nélkül futott a zentyal szerver) (hogyan: hamarosan…)
Windows: virtualbox. Adott operációs rendszeren belül hozunk létre virtuális gépeket. Ehhez a virtualbox program legfrissebb verzióját telepítsük fel a gépünkre. majd azon belül kell létrehozni a gépet, beállítani a cpu-t, memóriát, hdd-t, cd-t, hálókártyákat, és ami még szükséges lehet. Ha ezzel készen vagyunk, akkor csak el kell indítani a virtuális gépet. Majd indulás után el kel végezni a telepítést, beállításokat. Ha elkészült akkor már ugyanúgy használhatjuk, mintha egy külön gép lenne, de persze csak virtuális, de ettől még 100%-ban úgy viselkedik mint egy külön gép, külön kis elzárt környezetben fut, ezt a gépet könyü elmenteni, pillanatképeket készíteni, visszaállítani, klónozni, egyszóval: egyszerűen tudjuk használni. (hogyan: hamarosan…)
Proxmox VE: külön kiszolgáló a virtuális gépeknek
Ekkor egy külön gépre feltelepítjük a proxmoxot (5-10 perc) Majd belépünk a felületére, és ott létrehozzuk a VM-eket, (virtuál machine-ket), azaz a virtuális gépeket. itt is telepítéssel kezdünk, majd beállítjuk az adott szervert és már működik is. (hogyan: hamarosan…)
Mikor melyiket használjuk?
Igazából mindhárom verzió megállja a helyét éles használat esetén is. (volt szerencsém mind három rendszerhez). Ha van kedven kísérletezgetni akkor Linux-kvm, ha szeretem az egyszerű, stabil megoldásokat Proxmox.